Program

Program

Programmet for Fantasyfestivalen 2018 kan ses her. Mere information om programpunkterne vil løbened blive lagt på hjemmesiden.

Program Lørdag 15. september kl.10-18

Tid Foredrag/Aktivitet Sted
10.30-10.45 Åbningstale Riddersalen
11.00-12.00 Når en drage drager ud Merlins Bibliotek
11.15-11.45 Mette Finderup Gildesalen, Den Dansende Dværg
11.15-11.45 Anne-Marie Vedsø Olesen Våbenkammeret
11.15-11.45 Virkelighedens Game of Thrones Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
11.30-12.30 Sebastien de Castell Alkymistens Tårnværelse
12.00-12.30 Katja Berger Gildesalen, Den Dansende Dværg
12.00-12.30 Marie-Louise Rønning Våbenkammeret
12.00-12.45 Forgotten Anne Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
12.15-12.45 Nicole Boyle Rødtnes Merlins Bibliotek
12.45-13.15 Karen Inge Nielsen Våbenkammeret
13.00-13.45 Malene Sølvsten Alkymistens Tårnværelse
13.00-14.00 Filmsnak Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
13.00-14.00 Paneldebat Merlins Bibliotek
13.15-14.00 Fernisering v. Skriveværksted Gildesalen, Den Dansende Dværg
13.30-14.00 Mette Sejrbo Våbenkammeret
14.15-15.15 Patricia Briggs Alkymistens Tårnværelse
14.30-15.00 Julie M. Day Våbenkammeret
14.30-15.15 Jan Kjær tegner og fortæller Merlins Bibliotek
15.00-16.00 Dungeons and Digimon Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
15.15-15.45 Jacob Hedegaard Pedersen Våbenkammeret
15.45-16.45 Forfatter-Bogblogger Battle Merlins Bibliotek
16.00-16.30 Jacob Kokkedal Våbenkammeret
16.30-17.00 Synne Kristine Eriksen Mørkekammeret, Den Dansende Dværg

 

Hele dagen Sted
Brætrollespil v. Lords Assembly Dragehulen
Esbjerg Ungdomsskole Eventyret begynder
Forgotten Anne Orkhulen
Heroes of the Hearth Riddersalen og Orkhulen
Bøgernes Herre, liverollespil Katakomberne
Eventyrernes Laug Markedspladsen
Virelai Både inde og ude
Skjaldene Både inde og ude

 

Tid Signering Sted
12.00-12.30 Anne-Marie Vedsø Olesen Dommedagsbjerget
12.45-13.15 Katja Berger Dommedagsbjerget
12.45-13.45 Sebastien de Castell Dommedagsbjerget
13.15-13.45 Marie-Louise Rønning Dommedagsbjerget
13.30-14.00 Karen Inge Nielsen Dommedagsbjerget
14.00-14.30 Nicole Boyle Rødtnes Gildesalen, Den Dansende Dværg
14.15-14.45 Mette Sejrbo Dommedagsbjerget
15.15-15.45 Julie M. Day Dommedagsbjerget
15.15-17.15 Patricia Briggs Alkymistens Tårnværelse
16.00-16.30 Jacob Hedegaard Pedersen Dommedagsbjerget
16.00-16.45 Synne Kristine Eriksen Mørkekammeret, Den Dansende Dværg

Der tages forbehold for ændringer.

 

Program Søndag 16. september kl. 10-16

Tid Foredrag Sted
10.30-11.30 Sebastien de Castell Alkymistens Tårnværelse
10.30-11.15 Kenneth Bøgh Andersen Gildesalen, Den Dansende Dværg
10.30-11.15 Forgotten Anne Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
11.30-12.00 Romaner og rollespil Våbenkammeret
11.30-12.00 Nanna Foss Gildesalen, Den Dansende Dværg
11.30-12.00 Lars Kramhøft - AFLYST Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
11.30-12.15 Pas på Nomerne kommer Merlins Bibliotek
12.00-13.00 Patricia Briggs Alkymistens Tårnværelse
12.00-12.30 Boris Hansen Gildesalen, Den Dansende Dværg
12.30-13.30 Filmsnak Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
13.00-13.30 Om at oversætte fantasy til dansk Våbenkammeret
13.15-13.45 Skæbnemageren Merlins Bibliotek
13.30-14.00 Kåring af vinder af Skrivekonkurrencen Fortælletrappen, Riddersalen
13.45-14.15 Freestyle-debat m. Nanna Foss og Boris Hansen Gildesalen, Den Dansende Dværg
13.45-14.45 Sjælejagt med Katja Berger og Charlotte Fischer Våbenkammeret
14.00-14.30 Fantasybogens indpakning Mørkekammeret, Den Dansende Dværg
14.30-15.00 Tro og tvivl Gildesalen, Den Dansende Dværg
14.30-15.30 Fantasyquiz Merlins Bibliotek

 

Hele dagen Sted
Brætrollespil v. Lords Assembly Dragehulen
Esbjerg Ungdomsskole Eventyret begynder
Forgotten Anne Orkhulen
Heroes of the Hearth Riddersalen og Orkhulen
Bøgernes Herre, liverollespil Katakomberne
Eventyrernes Laug Markedspladsen
Virelai Både inde og ude
Skjaldene Både inde og ude
Midgårdsormens dristige planer Både inde og ude

 

Tid Signering Sted
11.30-12.15 Kenneth Bøgh Andersen og Lars Gabel Dommedagsbjerget
12.15-12.45 Lars Kramhøft Dommedagsbjerget
12.45-13.15 Boris Hansen Dommedagsbjerget
12-45-13.15 Nanna Foss Dommedagsbjerget
13.00-15.00 Patricia Briggs Alkymistens Tårnværelse
14.30-16.00 Sebastien de Castell Dommedagsbjerget

Der tages forbehold for ændringer.