Program

Programmet for Fantasyfestival 2019 kan ses herunder. Der tages forbehold for ændringer.

Pdf-udgave af årets program kan ses her.

 

Program for lørdag 14. september 2019

Hele dagen Sted
Brætrollespil mm. v. Lords Assembly Dragehulen
Bordrollespil v. Esbjerg Ungdomsskole Repos 1. sal
Heroes of the Hearth Riddersalen
Eventyrenes Laug Markedspladsen
Virelai Både ude og inde
Skjaldene Både ude og inde

 

Tid Foredrag/Aktivitet Sted
10.30-10.45 Åbningstale Riddersalen
11.15-11.45 GoT Mashup! v. Jeanette Varberg Våbenkammeret
11.30-12.00 Malene Sølvsten Gildesalen,
Den Dansende Dværg
11.30-13.00 Jakob Stegelmann Alkymistens Tårnværelse
12.00-12.30 Kristoffer J. Andersen Merlins Bibliotek
12.00-12.30 Tobias Stenbæk Bro Våbenkammeret
12.00-12.30 Gøgleroptræden Vagabondus Markedspladsen
12.00-15.00 Bogreception, Emilie Blirup The South Gate Societys stand
12.30-13.00 Malou Alstrøm Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
12.45-13.45 Virkelighedens Game of Thrones II Merlins Bibliotek
12.45-13.45 Spil m. Kristoffer J. Andersen Dragehulen
13.00-13.30 Harry Potter-generationen - panel Våbenkammeret
13.00-13.30 Bogrelease Christian Engkilde Silhuets stand
13.00-13.45 Research og skriveproces - panel Gildesalen,
Den Dansende Dværg
13.30-14.30 Julie Kagawa Alkymistens Tårnværelse
13.30-14.00 Bogrelease Tobias Stenbæk Bro Turbines stand
13.30-14.00 Bogrelease Sabrina Mose Superlux' stand
14.00-14.30 Krigerrollen - Kokkedal og Skov Gildesalen,
Den Dansende Dværg
14.00-15.00 Filmsnak om Game of Thrones Merlins Bibliotek
14.00-14.30 Bogrelease Kristoffer J. Andersen Tellerups stand
14.00-15.30 Ind i universet - spil v. Pernille L. Stenby Dragehulen
14.30-15.00 Mads Schack-Lindhardt Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
14.30-15.00 Bogrelease Lene Dybdahl Tellerups stand
15.00-16.00 Peter V. Brett Alkymistens Tårnværelse
15.00-15.30 Jeanette Varberg og Malene Sølvsten Våbenkammeret
15.00-15.30 Gøgleroptræden Vagabondus Markedspladsen
15.15-15.45 Sidsel Sander Mittet Merlins Bibliotek
15.15-15.45 Gry Kappel Jensen

Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg

16.30-17.00 Claire Bartlett Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
17.00-17.30 Lene Dybdahl Våbenkammeret
17.00-18.00 Snik-snak med publikum om GoT Gildesalen,
Den Dansende Dværg


Signering

Tid Forfatter Sted
13.00-13.30 Tobias Stenbæk Bro Dommedagsbjerget
14.30-15.00 Kristoffer J. Andersen Dommedagsbjerget
15.00-15.30 Lene Dybdahl Dommedagsbjerget
15.30-16.00 Mads Schack-Lindhardt Dommedagsbjerget
16.00-18.00 Julie Kagawa og Peter V. Brett Alkymistens Tårnværelse
16.15-16.45 Sidsel Sander Mittet Dommedagsbjerget

 

 

Program for søndag 15. september 2019

Hele dagen Sted
Brætrollespil mm. v. Lords Assembly Dragehulen
Bordrollespil v. Esbjerg Ungdomsskole Repos 1. sal
Heroes of the Hearth Riddersalen
Eventyrenes Laug Markedspladsen
Virelai Både ude og inde
Skjaldene Både ude og inde

 

Tid Foredrag/Aktivitet Sted
10.30-11.30 Bogrelease Line Wenzel, Julie Midtgaard,
Henriette Hesselholdt
Tellerups stand
10.30-11.30 Spil v. Mads Brynnum Dragehulen
10.45-11.45 Snik-sank om fantasy - panel Merlins Bibliotek
11.00-11.30 Cthulhu Mythos Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
11.00-11.45 Skrivetips v. Mette Finderup Våbenkammeret
11.00-12.00 Peter V. Brett Alkymistens Tårnværelse
11.30-12.00 Bogrelease Bettina Liane og Nathali Liane Turbines stand
11.45-13.15 Ind i universet - spil v. Pernille L. Stenby Dragehulen
12.00-12.30 Katja L. Berger Våbenkammeret
12.00-13.00 Film vs. Litteraturen - panel Gildesalen,
Den Dansende Dværg
12.00-12.30 Rollespillet Ær Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
12.00-12.30 Kat Lassen Merlins Bibliotek
12.00-12.30 Gøgleroptræden Vagabondus Markedspladsen
12.00-15.00 Bogreception, Emilie Blirup The South Gate Societys
stand
12.30-13.30 Julie Kagawa Alkymistens Tårnværelse
12.45-13.15 Middelalder vs. Fantasy Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
13.15-14.00 Game of Thrones brætspil Våbenkammeret
13.15-13.45 The dark side of fantasy Merlins Bibliotek
13.30-14.15 Kenneth Bøgh Andersen og Benni Bødker Gildesalen,
Den Dansende Dværg
13.30-14.00 GameLit Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
14.00-15.00 Filmsnak Merlins Bibliotek
14.00-14.30 Gøgleroptræden Vagabondus Markedspladsen
14.15-14.45 Sissel Moody Mørkekammeret,
Den Dansende Dværg
14.15-14.45 Jacob Kokkedal Våbenkammeret
14.30-15.00 Når prinsessen redder sig selv - panel Gildesalen,
Den Dansende Dværg
15.00-15.30 Folkeviser Våbenkammeret
15.00-16.00 Fantasyquiz Gildesalen,
Den Dansende Dværg

 

Signering

Tid Forfatter Sted
12.45-13.15 Katja L. Berger Dommedagsbjerget
13.30-15.30 Julie Kagawa og Peter V. Brett Alkymistens Tårnværelse
14.30-15.00 Lars Machmüller Dommedagsbjerget
14.45-15.30 Kenneth Bøgh Andersen og Benni Bødker Dommedagsbjerget
15.30-16.00 Jacob Kokkedal Dommedagsbjerget

 

 

Programmer fra tidligere Fantasyfestivaler kan ses her:

2015

2016

2017

2018

Acceptér cookies

Denne hjemmeside gør brug af cookies. Vi bruger cookies til at lære, hvordan hjemmesiden bliver anvendt, så vi kan forbedre brugervenligheden.
Når du har accepteret cookies, kan du altid fjerne dem igen ved at slette dem i din browser.

Acceptér ikke cookies Acceptér kun funktionalitetscookies Acceptér alle cookies